Rozmiar: 26276 bajtów
Przegląd kabli oraz urządzeń sieciowych








Rozmiar: 2682 bajtów
Rozmiar: 7606 bajtów

W ciągu ostatnich 20 lat sieci komputerowe stały się wszechobecne. Od najprostszych sieci łączących kilka komputerów w tym samym bloku, poprzez lokalne sieci firmy Intranet, aż do globalnej sieci łączącej komputery znajdujące się w dowolnym miejscu na Ziemi Internetu, wszędzie połączenie komputerów ze sobą okazuje się, jeżeli nie niezbędne, to niezwykle przydatne.
Sieć komputerowa, układ komputerów i urządzeń końcowych ( np. drukarka) połączonych między sobą szeregowymi łączami komunikacyjnymi, umożliwiającymi wymianę komunikatów między poszczególnymi stanowiskami. Sieć komputerowa zapewnia bezpieczny dostęp użytkowników do wspólnych zasobów takich jak dane lub urządzenia peryferyjne.
Dostęp komputera do sieci komputerowej odbywa się za pośrednictwem interfejsu sieciowego. Niektóre z komputerów działających w sieci mogą pełnić specjalne funkcje, np. bram, mostów lub ruterów, inne po prostu korzystają z udogodnień tworzonych przez sieć, np. dzielenia zasobów.
W zależności od odległości między komputerami rozróżnia się sieci lokalne, miejskie i rozległe.
Sieci komputerowe mają olbrzymie znaczenie na każdym szczeblu komunikacji: od wymiany informacji między dwoma sąsiednimi biurkami w sali giełdy, poprzez skomputeryzowane usługi telefoniczne, radiowe i telewizyjne, aż po globalną, wielofunkcyjną sieć internet łączącą dziesiątki milionów użytkowników na całym świecie.

Sieci przewodowe w bardzo szybkim tępie są wypierane przez sieci bezprzewodowe na które do niedawna mogły sobie pozwolić tylko przedsiębiorstwa lub duże firmy, ze względu na ich koszt. Obecnie sieci bezprzewodowe tanieją z miesiąca na miesiąc i już w tej chwili zwykły "śmiertelnik" może sobie pozwolić na założenie sieci bezprzewodowej w domu.
Dotychczas największe sukcesy odnosiła transmisja przewodowa, jako konwencjonalne, bezpieczne i relatywnie tanie medium transmisyjne. Do transmisji danych przewody wykorzystuje się już od dziesięcioleci. Ludzkość wypracowała szereg standardów przesyłu danych poprzez przewody. Zapewnia to praktycznie znikome błędy przesyłu danych. Przewody to jednak niekoniecznie same zalety. Transmisja danych przy ich użyciu to także ograniczenie w zakresie tzw. mobilności.

Na stronie tej nie poruszyłem tematu związanego z sieciami bezprzewodowymi (urządzenia, anteny, punkty dostępowe), gdyż o sieciach bezprzewodowych można by stworzyć oddzielną strone internetową. Jeszcze pięć lat temu sieci bezprzewodowe stanowiły w naszym kraju egzotykę. Na rynku dopiero pojawiały się urządzenia zgodne ze standardem 802.11b, do nowych rozwiązań przekonywano się powoli. Kable ciągle wydawały się pewniejsze - wykorzystujący skrętkę Ethernet zdominował rynek. Teraz jest już po przełomie. Zaroiło się od kawiarni z hot spotami, kupno nowego laptopa bez karty Wi-Fi graniczy z cudem, a i w domach zintegrowane z routerami punkty dostępowe stały się równie popularne, jak drukarki czy myszy optyczne. Wszystko za sprawą niskich cen.

Dążenie człowieka do uwolnienia się od kabli wydaje się czymś naturalnym. Już od wielu lat szuka się rozwiązań mogących efektywnie wyeliminować połączenia przewodowe. Nie chodzi tu bynajmniej o całkowite zrezygnowanie z przewodów, bowiem to jest pozbawione większego sensu. Chodzi o pozbycie się przewodów, tam gdzie przyniesie to realne korzyści, czyli w komunikacji między przenośnymi urządzeniami elektronicznymi. Krępujące przewody to chociażby stacjonarne telefony sprzed ery bezprzewodowych słuchawek. W dniu dzisiejszym bezprzewodowe słuchawki (w telefonii stacjonarnej) to w Polsce produkt pożądany i tym samym bardziej powszechny.

Ludzkie aspiracje zmierzają obecnie w kierunku maksymalnego uproszczenia życia codziennego. Skomplikowane urządzenia dziś wypierane są przez rozwiązania zapewniające maksymalną funkcjonalność, przy jednoczesnym minimalnym wysiłku ze strony użytkownika. To, co czyni jedno urządzenie bardziej intuicyjne w użyciu, to termin określany mianem ergonomii. O ile rozwiązania przewodowe oferują wiele zalet, to nie są w stanie sprostać podstawowej potrzebie człowieka, którą jest swoboda. To dążenie do niej sprawia, iż coraz chętniej sięgamy po możliwości sieci bezprzewodowych i z pewnością będziemy z nich korzystać w przyszłości.


kontakt:_mnet@tlen.pl 5674166
Copyright © 2006. All rights reserved ®
made by BAko